Domů » Měli bychom provádět přepočet mzdy?

Měli bychom provádět přepočet mzdy?

Asi není třeba říkat, že za svou práci chce každý z nás odměnu, ideálně v podobě peněz. Tato částka by pak měla být předem dohodnuta, a obě strany by s ní měly souhlasit. I z tohoto důvodu najdete možný rozsah mzdy uvedený prakticky ve všech inzerátech, a i proto je její výše součástí každé pracovní smlouvy.

To vše je samozřejmě v pořádku. Problém, který si mnoho lidí neuvědomuje, je ten, že se jedná o hrubou mzdu, což znamená, že částka, kterou nakonec dostaneme, bude ve skutečnosti o něco nižší. Tento postup má samozřejmě své důvody.

penize3

Tím prvním je, že vyšší výplata samozřejmě naláká více lidí. A koneckonců inzerenti nelžou, skutečně je uvedený rozsah možný. A lidé vědí, že se jedná o tu hrubou, nikoliv čistou. Jen málokdo si však dovede uvědomit, co to skutečně znamená.

Pak je zde samozřejmě fakt, že koeficienty pro výpočet odvodů se neustále mění, nehledě na fakt, že u některých lidí jsou některé částky odpuštěny, nebo naopak některé přidány. Jaký bude případ daného konkrétního člověka samozřejmě nemůže zaměstnavatel vědět předem. Proto raději uveřejňuje hrubou částku.

penize4

Je jasné, že si z ní následně můžeme vypočítat tu čistou, otázkou však je, zda se nám tento přepočet mzdy skutečně vyplatí dělat. Koneckonců, není zrovna jednoduchý, a ne každý z nás je natolik znalý účetnictví a mzdových zákonů, aby to dokázal.

Navzdory tomu je to však velmi výhodné. Umožňuje nám to si lépe uvědomit, s jakou částkou můžeme přibližně počítat. Díky tomu pak budeme moci lépe plánovat náš rozpočet, což je rozhodně plus.

Navíc v dnešní době existuje řada internetových kalkulaček, které vám čistou mzdu po zadání potřebných údajů spočítají během několika vteřin. Není tedy žádný důvod, proč jejich služeb nevyužít. Pomůže vám to totiž se lépe rozhodnout, na který inzerát odpovědět, a najít tak zaměstnání, kde vám výplata skutečně pokryje veškeré vaše náklady.