Domů » Internet

Rubrika: Internet

Abychom si byli blíž

A aby nás mohl internet sbližovat ještě více, než nás sbližuje jím daná možnost podívat se kdykoliv a kamkoliv, spatřily světlo virtuálního světa i sítě takzvaně sociální. Jde o sítě, jež mají pomáhat zůstat v kontaktu s jinými, respektive s nimi takový kontakt nalézt.
Máme-li srovnat internet a sociální sítě, dá se říci, že internet jako by byl síť a sociální sítě pouhé síťky. Protože internet spojí kohokoliv, kdežto na sociálních sítích je spojeno vždy jen o poznání méně lidí. Těch, kdo jsou přátelé. Nebo „přátelé“, protože nejeden z lidí tam nejenom pátrá po osobách sobě blízkých, ale i po komkoliv jiném, koho by si tam mezi „přátele“ zařadil, jakkoliv by s někým takovým v reálu možná ani pět minut nevydržel.
mobil na klávesnici
Nejznámější ze sociálních sítí – tedy alespoň pro mě – je Facebook. Ne že by byl pro mne v něčem lepší než sítě ostatní, ale prostě jsem nikdy nikde v takové síti nebyl a účet na Facebooku mi iniciativně založil hodný strýček. A když už byl jednou založený, myslím ten účet, ne ten strýček, začal jsem ho prostě používat.
facebook logo
Na Facebooku máte především timelínu, kterou si není záhodno plést s trampolínou. Je to takový skoro nekončící sloupec, kam vám strká leckdo leccos. Kamarádi vzkazy nebo obrázky, potvory všemožné otravné reklamy. Reklamy, jež prý sice můžete spravovat, tedy určovat si, jaké chcete, jenže to je blud. Protože mám trvale zablokované reklamy na alkohol a chlast mi tam přesto chodí vesele dál, jako „reklama pro lidi ve věku od – do“, „reklama pro lidi, kteří žijí v tom a tom kraji“, „reklama na hotel“ atd.
Pak je tam úplně stejně vypadající sloupec, kam se pro změnu ukládají příspěvky, které jste tam vložili vy sami, je tam odkaz na informace o nás, které jsme tam sami uložili a můžeme vcelku pružně měnit. Na pár kliknutí lze zrušit nebo změnit bydliště, datum narození, ba třeba i pohlaví. Pak je tu seznam přátel, to abychom ani při Alzheimerovi nezapomněli, kdo jsou naši přátelé nebo koho jsme si tam za takové vybrali a oni nám to odkudsi z virtuálna odsouhlasili, je tu složka na fotky, archiv a další věci.

ikony na mobilu
A je tu i chat, takový jakýsi vzkazníček, mající tu výhodu, že si v něm s jednotlivými přáteli a „přáteli“ můžete psát, co chcete. Nebo se to aspoň takové být jeví. Na rozdíl od trampolíny. Totiž timelíny. Kde se sice můžete vyjadřovat též, jenže úplně jako za komunistů. Tedy počítat s tím, že jestli tam sdělíte nějaký nesprávný názor, může vás kdokoliv nabonzovat, k čemuž uživatele Facebook nejednou i sám vyzývá, že jestli tam dáte nějakou nahotinku, zapracují cenzoři automaticky. A na libovolně dlouhou dobu vás „zavřou“. Tedy zablokují.
Facebook prostě spojuje lidi. Aby tito k sobě měli blíž. A aby snáze unikaly k nepovolaným lidem jejich osobní údaje.

5 Antivirových programů pro mobilní telefony a tablety

Zatímco domácí počítač má 99% uživatelů vybaven antivirem, u mobilních telefonů a tabletů je procento vybavených mnohonásobně nižší. A na to spoléhají hackeři v čím dál tím větší míře. Přitom antivirus by měl být téměř povinností, neboť bez antiviru nemá běžný uživatel skoro žádnou šanci zjistit, že jeho zařízení je infikováno.
ikony na mobilu
Existuje několik tipů speciálních programů, které dokáží všechny nezvané útočníky odhalit či najít v operačním systému i tzv. keyloggery. Keylogger je software, který snímá stisky jednotlivých kláves, to umožňuje zjistit přístupová hesla uživatelů, což si jistě nikdo z nás nepřeje. Proto je dobré vybavit se kvalitním antivirem. 
Mobilní antiviry se navzájem velmi podobají, ale zásadní rozdíly se najdou například v pořizovací ceně či v dostupnosti v češtině.
1.       360 Security
–          99,9% úspěšnosti v testu kvality
–          Velice rychlé skenování obsahu telefonu
–          Velká přehlednost programu
–          Kromě hledání virů na vašem počítači tento program navíc upozorňuje uživatele na zranitelná místa
–          Umožňuje rychlé vyčištění paměti a mezipaměti, lze tedy urychlit výkon a kapacitu daného zařízení
 programování
2.       AVG Antivirus
–          Český program
–          Vcelku rychlé skenování obsahu telefonu
–          Kromě hledání zranitelných míst a čištění paměti umí tento program také hlídat spotřebu energie
–          Umožňuje zálohování aplikací či zaheslování přístroje skrz daný antivirus
–          Některé funkce jsou zpoplatněny, ale na 14 dní lze vyzkoušet profesionální verzi zdarma
 
3.       Avast!
–          Velice dobrý antivirus se spoustou funkcí
–          Oproti ostatním antivirům má mnoho dalších funkcí – např.: automatické provádění antivirové kontroly, možnost ovládat ztracené zařízení na dálku
–          Možnost tvorby filtrů pro SMS a volání
–          Některé funkce jsou zpoplatněny
 
4.       Eset Mobile Security & Antivirus
–          Jeden z nejkvalitnějších antivirových programů
–          Velice jednoduchý a účinný
–          Skenování trvá poměrně dlouhou dobu
–          Za poplatek lze aktivovat funkci „anti-phising“ – automaticky blokuje podvodné webové stránky
 virus Alert
5.       Avira Antivirus Security
–          Antivirus vhodný pro naprosté začátečníky
–          Snadné ovládání a velká spolehlivost (oproti jiným při testování objevil i trojského koně)
–          Kromě skenování umožňuje program také vymazání obsahu telefonu na dálku či jeho zablokování

Instagram jako pastva pro oči

Určitě mi dáte za pravdu, že když má někdo hezký a sladěný Instagram, zaujme mnohem více, než nesehraná a k sobě neladící kupa fotek, které majitel účtu přidává tak hala bala.
Jak vytvořit hezký Instagram pomocí několika málo efektních triků?

1. Feed

Mít sladěné fotky je velmi důležitá složka dobře vypadajícího Instagramu. Přidávejte fotky s promyšlením, plánujte si jejich přidávání dopředu. Takovým tipem je například přidávání fotek s podobnými barvami. Pokud každá fotka bude obsahovat hnědou, červenou nebo oranžovou, bude mít Váš Instagram nádech podzimní nálady.

chytrý telefon s obrázkem
2. Sledující

Lidé, kteří si Váš Instagramový profil oblíbí, by měli mít pocit, že jste neustále aktivní. Přidávejte tedy fotky třeba 3x za týden. Pozor na to, abyste nepřidávali fotku i ve chvíli, kdy nechcete. Pokud fotku nepovažujete za kvalitní, fotku tam nedávejte. Tady je důležité pamatovat na heslo, že kvalita je více než kvantita. Vaši sledující by měli mít denně i zajímavý přísun Instastories. Pokud máte blog nebo YouTube kanál a vydáte zrovna nový článek či video, dejte si ho do takzvaného bia.

3. Bio

Bio by mělo krátce shrnout základní informace o Vás. Zmiňte místo, kde žijete, čemu se rádi věnujete nebo co studujete. Mělo by být zajímavě koncipováno, můžete do něj uvést i své kontaktní údaje.

fotografie na instagramu
4. Kvalita fotek

Pokud chcete mít Instagram, který bude mezi lidmi oblíbený, je důležitá především kvalita příspěvků. Foťte pouze kvalitními telefony, nepřehánějte to s filtry. Dobrým přítelem Vám může být i Olympus Pen. Je kompaktní a fotí naprosto skvěle. Dobré fotoaparáty však mohou mít i mobily, například od firmy Apple, které fotí s technologií Isight nebo Samsungy, které mají více pixelové fotoaparáty. Některé Instagramy jsou vedeny profesionálními fotografy, kde kvalita fotek rozhoduje naprosto ve všem. České kvalitní Instagramy většinou sdílí například účet Czech Igers. Pokud se tedy zajímáte o fotografie na vyšší úrovni, rozhodně tento účet navštivte.

Proč je linkbuilding v metodice SEO nepostradatelný

Metodika optimalizace internetových stránek pro vyhledávače má mnoho součástí. Naprostá většina z nich je pro úspěch celého procesu nepostradatelná. Jednou z těch, o kterých se příliš nemluví, avšak která patří k těm důležitějším, je linkbuilding Seolight.cz.

Zde se jedná o propojení podpůrných článků s klíčovým webem, který upravujeme, pomocí hypertextového odkazu. Jednoduše řečeno, tyto podpůrné články by měly obsahovat hypertextový odkaz, který by nás po klinutí přemístil na cílový web.

Tento odkaz by měl být zároveň spojen s klíčovým slovem, na které je odkazováno. To znamená, že by měl být buď právě na onom slově, nebo těsně za ním v názvu dané firmy či oné webové stránky. Případně je možná i kombinace jednotlivých způsobů.

seo2

Toto slouží ke dvěma hlavním účelům. Tím prvním je, že se internetový vyhledávač přesvědčí, že se o daném webu hodně mluví a je na něj často odkazováno. Jedná se tedy o relevantní web, který je tedy nutné zařadit v seznamu výsledků na jedno z prvních míst.

Tou druhou stránkou je zvýšení návštěvnosti cílového webu zkrátka tím, že na daný odkaz čtenáři onoho podpůrného článku kliknou. I proto je třeba volit takové výrazy a klíčová slova, která čtenáře nejspíše zaujmou.

seo6

Je ovšem jasně vidět, že bez linkbuildingu by celá metodika nefungovala. Koneckonců, je založena právě na tom, že se odkaz na daný web objeví v seznamu výsledků vyhledávání po zadání určitého klíčového slova do vyhledávače na jednom z předních míst.

Je tedy jen pochopitelné, že se jedná o naprosto nezbytnou součást, kterou nelze opominout. Přeci jen, úspěch celé věci závisí z velké části právě na ní. Jistě, důležité jsou i ostatní součásti, například vhodně zvolená klíčová slova, avšak i tak platí, že se jedná o důležitou součást celého procesu. I proto by měla být prakticky automatická. Koneckonců, z velká části závisí úspěch právě na ní.

Úspěšné webové stránky

Víte, jak se pozná úspěšný web? No přece tak, že na něj chodí hodně lidí. Takovýchto internetových stránek je i u nás celá řada, ale jejich majitelé rozhodně nedosáhli úspěchu zadarmo. K populárnímu webu vede dlouhá a trnitá cesta, a ne vždy musí vést až do šťastného konce. V případě, že nechcete mít jen druhořadé stránky a rádi byste se dostali do první ligy, musíte se více snažit a věnovat se práci na vašem projektu. V opačném případě se připravte na to, že na vaše webové stránky budou chodit maximálně kamarádi, případně rodinní příslušníci. A to je trochu škoda, hlavně chcete-li, aby vaše stránky byly rentabilní a vy byste si mohli trochu vydělat bokem, případně to mít jako hlavní zdroj příjmu.
slovo seo

Špičkový obsah

Alfou a omegou úspěchu na internetu je obsah. V podstatě nezáleží na tom, o čem váš web pojednává. Jestli je zaměřený na filmy, hry, hobby, sci-fi nebo se dokonce jedná o e-shop. V případě, že bude jeho obsah nezajímavý, nikdo nebude mít motivaci ho navštívit vícekrát než jen jednou. A to musíte změnit. Obsah musí být za každou cenu poutavý, a hlavně musí být neustále aktualizován. Pokud přidáte během jednoho měsíce dva tři příspěvky, nečekejte, že se k vám někdo pohrne. Každý přejde jinam a věřte nebo ne, konkurence je dnes skutečně velká a v průběhu času bude ještě narůstat. Musíte ji tedy předběhnout.
prst na seo procesu

Vyhledávače

Uspět musíte nejen u vašich návštěvníků, ale také u vyhledávačů typu Yahoo, Google nebo Bing. A to také není jednoduchá práce. Pokud se nevyznáte v SEO, tuto problematiku raději přenechejte odborníkům, kteří se v tomto boru umí pohybovat. Ti již dokáží pomocí vhodných klíčových slov, linkbuildingu a dalších nástrojů dostat vaše webové stránky na přední pozice ve výše zmíněných vyhledávačích. Musíte ale počítat s tím, že to bude něco stát .

Udržení svobody trhu na úkor zákazníků

Spokojenost s telefonními operátory na českém trhu není nijak převratná. Často panuje názor, že operátoři pouze zneužívají neznalosti klientů k získání vyšších zisků. Nemusíme mít ani na starost rodinný rozpočet abychom měli většinou negativní zkušenost s telefonními operátory.

Posledních desítek let ale operátoři nezabírají pouze trh s telefony a telefonní síť, ale také oblast internetu či kabelové televize.
internet na zeměkouli.jpg

Člověk může dojít k názoru, že operátorům jde pouze o zvýšení zisku. Avšak každá firma by měla mít určitou společenskou zodpovědnost tak kde se ztratila u operátorů.

V době nástupů internetu si mohli operátoři nastavit rychlost internetu pro uživatele dle libosti, takže klient mohl v klidu přesáhnout svůj měsíční tarif a poskytovatel pouze vydělával.

Nejedná se však o jedinou podvodnou techniku mobilních operátorů. Často jsou totiž uváděni jako příklad kartelů. Což patří mezi základní podmínky porušování hospodářské soutěže. Jde o situaci, kdy se podobné firmy domluví na rozdělení území či jednotných cenách. To je ovšem hrubé porušení tržní rovnováhy. Pro korigování takových přestupků slouží Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V rámci internetu Evropská Unie učinila přítrž nekontrolovatelnému okrádání zákazníka. Stanovila totiž tzv. pravidla síťové neutrality . Což znamená, že všichni operátoři musí všem svým klientům poskytovat stejnou rychlost internetového připojení.
dívky v call centeru.jpg

S tím samozřejmě souvisí i mobilní internet, který v současné době disponuje rychlostí LTE. Do roku 2020 bychom měli již využívat rychlost 5G. Mohla by zde být již dřív, ale operátoři se opět zdráhají a vymlouvají.

V současné době se mobilní operátoři spolčili a uvedli, že umožní rychlost 5G pouze v případě, že bude zrušena platnost pravidel o síťové neutralitě. To by vedlo k opětovnému okrádání zákazníků.

Větší společnosti tvrdí, že nastavená pravidla ohrožují podmínky tržní rovnováhy. Stojí však tržní rovnováha za to, aby globální společnosti opět zvítězily?