Udržení svobody trhu na úkor zákazníků

Spokojenost s telefonními operátory na českém trhu není nijak převratná. Často panuje názor, že operátoři pouze zneužívají neznalosti klientů k získání vyšších zisků. Nemusíme mít ani na starost rodinný rozpočet abychom měli většinou negativní zkušenost s telefonními operátory.


Posledních desítek let ale operátoři nezabírají pouze trh s telefony a telefonní síť, ale také oblast internetu či kabelové televize.
internet na zeměkouli.jpg


Člověk může dojít k názoru, že operátorům jde pouze o zvýšení zisku. Avšak každá firma by měla mít určitou společenskou zodpovědnost tak kde se ztratila u operátorů.


V době nástupů internetu si mohli operátoři nastavit rychlost internetu pro uživatele dle libosti, takže klient mohl v klidu přesáhnout svůj měsíční tarif a poskytovatel pouze vydělával.


Nejedná se však o jedinou podvodnou techniku mobilních operátorů. Často jsou totiž uváděni jako příklad kartelů. Což patří mezi základní podmínky porušování hospodářské soutěže. Jde o situaci, kdy se podobné firmy domluví na rozdělení území či jednotných cenách. To je ovšem hrubé porušení tržní rovnováhy. Pro korigování takových přestupků slouží Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.


V rámci internetu Evropská Unie učinila přítrž nekontrolovatelnému okrádání zákazníka. Stanovila totiž tzv. pravidla síťové neutrality https://www.mereva.cz/proc-je-sitova-neutralita-dulezita. Což znamená, že všichni operátoři musí všem svým klientům poskytovat stejnou rychlost internetového připojení.
dívky v call centeru.jpg


S tím samozřejmě souvisí i mobilní internet, který v současné době disponuje rychlostí LTE. Do roku 2020 bychom měli již využívat rychlost 5G. Mohla by zde být již dřív, ale operátoři se opět zdráhají a vymlouvají.


V současné době se mobilní operátoři spolčili a uvedli, že umožní rychlost 5G pouze v případě, že bude zrušena platnost pravidel o síťové neutralitě. To by vedlo k opětovnému okrádání zákazníků.


Větší společnosti tvrdí, že nastavená pravidla ohrožují podmínky tržní rovnováhy. Stojí však tržní rovnováha za to, aby globální společnosti opět zvítězily?


Udržení svobody trhu na úkor zákazníků
Ohodnoťte příspěvek