Domů » Kde byste mohli uplatnit minerál zeolit

Kde byste mohli uplatnit minerál zeolit

Zeolit vyměňuje ionty – zajímavou a prospěšnou vlastností je výměna iontů, kterou od žádného křemičitého filtračního písku nelze očekávat. Vnitřní struktura tohoto nerostu má zvláštní a neobvyklou schopnost odchytit z vnějšího prostředí (z ovzduší nebo z tekutiny) nebezpečné chemikálie, například čpavek (amoniak), a naopak vytěsnit ze svého středu prospěšné ionty některých minerálů. Této vlastnosti se využívá v různých filtračních zařízeních v akváriích, bazénech a vířivkách, v zahradních jezírcích a v dalších odvětvích lidské činnosti v průmyslu, v zemědělství či ve zdravotnictví.

kruh na hladině

Bazény – když už jsme tu zmínili filtrační schopnosti zeolitu, měli bychom doplnit, že zastane minimálně stejnou práci, jako klasický filtrační písek v bazénové filtraci, se zrnitostí cca mezi 0,5 a 1,2 mm. Kromě pohlcování čpavku, který se v bazénu vyskytuje díky našemu potu, dokážou jednotlivá zrnka zeolitu Chlorito.cz zachytit mechanické nečistoty tak, jak to provádí filtrační písek.

míč na hladině

Je velmi dekorativní – milovníci pokojových rostlin, zahradních květin, okrasných dřevin a dalších živých rostlinných scenérií jej mohou uplatnit jako dekorativní prvek, který zakrývá substrát či zeminu a zároveň plní další funkce, např. pohlcuje zmiňované škodliviny, eliminuje rozmnožování plísní a snižuje výpar vody. Minerál je možné rozdrobit do různých frakcí, takže můžete volit právě takový, jaký se pro dekorativní účely ve vašem případě nejvíce hodí. Dekorativní obsyp ze štěrku, žuly, mramoru či zeolitu můžete realizovat např. v podobě chodníčků, skalek, jezírek, rybníčků, fontán, záhonů, nebo jako ohraničení základů vašeho domu.

Provzdušní substrát – zahradníci a profesionální pěstitelé jej doporučují pro zlepšení vlastností různých druhů substrátů a půdy, jako jsou obtížně prostupné jíly, kyselá prostředí či naopak měkké písečné terény. Je vhodný i pro revitalizaci či zakládání travnatých ploch.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup