Domů » Jak si vybrat správnou školu?

Jak si vybrat správnou školu?

1.      Humanitní, nebo technický obor?

První otázka, kterou byste si měli při výběru školy položit, je, v čem jste dobří. Ty předměty, které vás baví a jdou vám svým způsobem sami, by měly udávat směr. Pokud jste dobří v matematice, dívejte se po technických a ekonomických oborech. Pokud je pro vás hodina matematiky noční můrou, tímto směrem se rozhodně nedávejte.
Pokud si stále nejste jisti, co vám jde lépe, vyhledejte odbornou pomoc. Psychologicko-pedagogické poradny nabízejí za nízké ceny sezení, při kterých vám odborníci pomocí rozhovorů a testů pomohou zjistit, který z oborů pro vás bude nejvhodnější.
rozečtené knihy

2.      Nemít přehnané nároky

Musíte si dopředu uvědomit, jestli na zvolený obor budete mít, nebo ne. Přiznat si druhou variantu není lehké, ale přesto si zjistěte, jak vypadají přijímačky a kolik uchazečů daná škola bere. Přesto nezoufejte, nedostanete-li se na poprvé. Existují odvolání, a to jak na středních, tak i na vysokých školách. To, že jste skončili druzí pod čarou, neznamená, že na školu nemáte.
Zjistěte si, jakým způsobem probíhá přijímací řízení. Máte v okolí známého, který školu studuje? Zeptejte se ho! Nezapomeňte se informovat o přijímačkách, učitelích i předmětech. Uvědomte si, že budete studovat dlouhou dobu, to znamená, že by vás obor měl bavit.
starší lidé ve třídě

3.      Uplatnění

Už při výběru střední školy je potřeba si rozmyslet, jestli vybraný obor bude mít v budoucnu dobré uplatnění. Je dobré vybírat si střední školu mírně obecnějšího rázu, plánujete-li se hlásit na školu vysokou. U té můžete volit specifičtější obor. Uvědomte si, jestli je vámi vybraný obor aktuálně potřebný a před podáním přihlášky si zjistěte, jak se po vystudování uplatníte na trhu práce.
Po ukončení studia byste měli být schopni se uživit. Je pravda, že mnoho lidí nepracuje v oboru, který vystudovali. Zjistěte si dopředu aktuální zaměstnanost absolventů, možnosti uplatnění a v neposlední řadě jejich platové podmínky.
vzdělání a laptop

4.      Chci po maturitě dále studovat?

Položte si otázku: „Jsem studijní typ? Baví mě učení?“. Pokud jste odpověděli ano, vybírejte školu vesele dál. Pro ty, kteří se při pomyšlení, že budou muset další roky studovat a sedět v lavicích, začnou trápit, máme ještě jednu důležitou otázku: „Stojí mi to za to?“. Získání vysokoškolského titulu je sice úspěch, ale nemusí ho dosáhnout každý. Pokud se domníváte, že budete šťastnější v práci, začněte hledat namísto školy tu!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup