Miminko otočené zadečkem dolů: Je nutný císařský řez?

Často se říká, že pokud je dítě otočené koncem pánevním, bude žena muset porodit císařským řezem. To ale nemusí být vždy pravda.

I přirozeně

Je mnoho případů, kdy se i dítě otočené koncem pánevním, dá porodit přirozeně čili vaginálně. Při poloze zadečkem dolů sice bývá vyšší riziko potřeby císařského řezu, ale není to automatické. Rozhodnutí, jakým způsobem bude veden porod, je závislé na několika faktorech. Lékař zhodnotí, jak je děťátko přesně uloženo, jaké je velké a jaká je velká pánev matky (tedy zhodnotí poměr zadečku děťátka a pánve matky). Dále také hodně závisí na tom, jaký byl průběh těhotenství, zda se vyskytly nějaké komplikace atd. Každý případ je individuální.
velké břicho

Dá se miminko otočit?

Pokud se miminko neotočí do 32.-33. týdne, můžete mu zkusit pomoci. Existují různé babské rady, které by miminko měly přimět k otočení.
miminko v břiše

Mezi nejznámější patří například následující:

1. zasviťte miminku baterkou "na cestu" – tedy veďte světlo baterky tak, jak by se mělo miminko otočit a doufejte, že se rozhodnete světlo následovat.

2. podobně to můžete zkusit i se zvukem – přiložte sluchátka s příjemnou hudbou nad stydkou kostí a miminko se možná rozhodne otočit směrem k příjemnému zvuku.

3. otočení miminka lze zkusit i tím, že mu naopak přes bříško v místě hlavičky pustíme nějakou velmi hlasitou hudbu nebo nepříjemný zvuk. Můžete doufat, že se to drobečkovi nebude líbit natolik, že se dobrovolně přetočí hlavičkou dolů.

4.pomoci může prý i cvik "kočičí hřbet", který asi netřeba představovat. Dalším cvikem je také leh na zádech s pánví zvednutou vzhůru nad podložku a vydržet 5-10 minut. Opakovat byste tento cvik měli asi třikrát denně. Toto však může být problematické pro mnohé těhulky, tlak dělohy a bříška je již v pokročilém stádiu těhotenství značný a často vede až k mdlobám.

5. některé maminky si vsadily i na stojky ve vodě. Chvilku plavání a pak několikrát stojka ve vodě. Tento cvik je však lépe konzultovat s lékařem.

Pomůže lékař?

Existuje také metoda, kdy lékař speciálními hmaty dokáže miminko otočit přes bříško. Její úspěšnost se udává podle různých zdrojů kolem 65 %. O tom, zda a kdy je vhodné použít tuto metodu rozhoduje lékař na základě mnoha faktorů, není tedy vhodná pro kteroukoliv ženu.